Co znaczą takie reakcje u niemowlaka?

Dlaczego 4 tygodniowy niemowlę w dzień pręży się i krzyczy a kupę robi co 3 dzień przy krzyku oddaje gazy pije mleko modyfikowane

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią dolegliwości sugerują, że dziecko cierpi na tzw. kolkę jelitową – są to bolesne gazy i wzdęcia spowodowane nadmiarem gazów gromadzących się w jelitach oraz bóle brzucha z powodu zaparć.

Najprawdopodobniej przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, która charakteryzuje każde niemowlę i wraz z biegiem czasu stopniowo ustępuje. Więcej o rozwoju układu pokarmowego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-ukladu-pokarmowego-dziecka-krok-po-kroku.

Być może dodatkowym obciążeniem dla układu trawiennego jest mleko modyfikowane – czasami wybór odpowiedniej dla malucha mieszanki nie jest łatwy i nie każdy produkt tego typu będzie dobrze tolerowany przez niemowlę. Sugeruję więc skonsultować te objawy z pediatrą – być może zaleci zmianę mleka. W przypadku podejrzenia nietolerancji pokarmowej, to jest np. skazy białkowej może to być tzw. mleko HA (hipoalergiczne).

Doraźnie zdecydowanie należy dziecko wspomóc. Istnieje kilka typowych dla przeciwdziałania takim dolegliwościom preparatów: lek zawierający symetykon, który usuwa z jelit nadmiar gazów, enzym laktazy, który ułatwia trawienie laktozy oraz probiotyki, mające na celu m.in. kolonizację flory jelitowej bakteriami pomocnymi w funkcjonowaniu jelit. Więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Ponadto należy masować brzuch dziecka, podkurczać delikatnie nóżki i wykonywać nimi delikatnie „rowerek” - takie ćwiczenia powinny wpłynąć pozytywnie na usunięcie nadmiaru gazów z jelit oraz uregulowanie rytmu wypróżnień. Więcej wskazówek w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.