Grypa żołądkowa u dzieci

Witam, mam pytanie odnośnie grypy żołądkowej u dzieci. Moja roczna córka przechodzi grypę żołądkowa. W piatek i sobote i niedziele rano zwymiotowała (okolo 3 razy w ciagu dnia) w niedziele dołączyła biegunka. Podaje smecte, po troszeczku dostaje elektrolity i pije wode. Natomiast zjada około 0.5 litra kislu i okolo 0.5 litra marchwianki (ryz z marchewka) czy tego co przyjmuje moze sie odwodnic ? Czy w ogóle grypa żołądkowa u dzieci może spowodować odwodnienie? Martwię się, że córka je zbyt mało, ale z drugiej strony ona w ogóle nie chce teraz jeść, a poza tym chyba lepiej żeby sie troszkę "przegłodziła" i żeby organizm w ten sposób doszedł do normy. Z drugiej strony boję się żeby nie spotkało jej odwodnienie albo coś jeszcze gorszego. Jak radzić sobie z grypą żołądkową u dzieci? Mogę prosić o jakieś porady? Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Jeżeli sukcesywnie ją Pani nawadnia ryzyko odwodnienia jest niskie. Jednak stan utrzymuje się dosyć długo dlatego proponuję udać się do pediatry.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Nie podała Pani masy dziecka stąd nie jestem w stanie dokładnie wyliczyć zapotrzebowania na płyny. Proszę zrobić to samodzielnie wg wzoru: dla dzieci do 10 kg ->> 100ml/kg mc. czyli dla dziecka 10 kg zapotrzebowanie wynosi 1000 ml. dla dzieci 10-20kg ->> 1000ml plus 50ml/kg ponad te 10 kg. czyli jeśli dziecko waży np. 13,6 to 1000ml + 3,6 x 50ml = 1180ml. Porsze wyliczyć zapotrzebowanie na płyny dla swojej córki. Dodatkowo po wymiotach i biegunce dodatkowe kilkanaście ml. Proszę podawać płyny w małych ilościach, a często, letnie. Polecam dostepne w aptece doustne płyny nawadniające. Jeśli objawy nie ustąpią dziecko musi zobaczyć lekarz, być może konieczna będzie hospitalizacja.