Jak należy leczyć nadciśnienie?

czy nadcisnienie należy leczyctylko lekami na obniżenie cisnienia

Lek. Paweł Szadkowski

Podstawowym powinno być moryfikowanie stylu życia (i w zależności od stopnia nadciśnienia oraz ryzyka sercowo-naczyniowego leczenie farmakologiczne):

1. Zmniejszenie nadwagi i utrzymywanie prawidłowej masy ciała (obwód talii <88 cm u kobiet, <102 cm u mężczyzn, BMI <25 kg/m2).

2. Dieta śródziemnomorska.

3. Zmniejszenie spożycia sodu do 5–6 g chlorku sodu.

4. Ograniczenie spożycia alkoholu do ≤20–30 g etanolu dziennie u mężczyzn oraz 10–20 g u kobiet i osób o małej masie ciała.

5. Odpowiednia aktywność fizyczna: regularne ćwiczenia aerobowe, np. szybki spacer 30–45 min codziennie.

6. Niepalenie tytoniu.