Jak ocenić taki poziom progesteronu u 28-latki?

Witam, mam cykle 27-28 dniowe. W 14 dzień cyklu robiłam badanie progesteronu gdzie wynikiem jest <0,40ng/ml . Jak mam interpretować ten wynik ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

normy progesteronu są inne w różnych fazach cyklu. Warto by było zerknąć na normy, jakie obowiązywały w laboratorium, w którym wykonywała Pani badanie. Wyniki badania powinny bowiem być zawsze zestawiane z normami obowiązującymi w miejscu jego wykonania.

Według naszych informacji podczas okresu okołoowulacyjnego normy progesteronu wynoszą od 0,64 do 1,63 ng/ml co wskazywałoby na obniżony poziom progesteronu u Pani. Możliwe jednak, iż laboratorium, w którym wykonywane było badanie dysponuje innymi normami, dlatego trzeba by było to sprawdzić.

Niski poziom progesteronu może powodować nieregularne lub obfite miesiączki i może być niekorzystny dla kobiet planujących zajść w ciążę.

Więcej szczegółowych informacji na temat progesteronu znaleźć można w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Nasza ekspertka zaleca wykonywanie badania progesteronu w drugiej połowie cyklu, po owulacji, czego potwierdzeniem jest odpowiedź na pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moj-wynik-progesteronu-jest-w-normie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.