Jak przebiega test stymulacji z użyciem ACTH?

Dzień dobry. Niedługo mam mieć robiony test stymulujący z ACTH w szpitalu. Chciałabym się dowiedzieć, jak taki test wygląda i ile on mniej więcej trwa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

test stymulacji z użyciem ACTH to test wykorzystywany w diagnostyce endokrynologicznej. Dzięki niemu możliwe jest postawienie oceny dotyczącej funkcjonowania nadnerczy.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi, w której oznacza się poziom kortyzolu. Następnie pacjentowi podawana jest domięśniowa ampułka leku. Po odczekaniu 30 oraz 60 minut krew pobierana jest po raz drugi i oceniana pod kątem stężenia hormonu w porównaniu do wartości otrzymanych przed wstrzyknięciem leku. Całkowity czas trwania badania wynosi więc niewiele ponad godzinę.

Aby wynik był wiarygodny, pacjent powinien zgłosić się na czczo. Wynik interpretowany jest przez lekarza.

Zachęcamy do artykułu dotyczącego badania poziomu ACTH: https://portal.abczdrowie.pl/acth.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.