Jak radzić sobie z paranojami u partnera?

Witam, mam 25 lat mój chłopak 27. Nasz problem polega na jego chorobliwej zazdrości a także paranojach na tym podłoży. Dochodzi do takich skrajnych sytuacji, że ktoś u niego w pracy wspomni na przykład " byłem z kimś na randce" a mój chłopak łączy to sobie że tą dziewczyną musiałam być ja i że go zdradzam. Że może akurat o te porze się nie widzieliśmy, że może nie poszłam do pracy tylko się z tym spotkałam. Sama wiem, że sytuacja jest niezwykle ciężka, jednak on sam rozumie problem i zdaje się ze jest jego swiadomy. Sam ze sobą walczy by nie zadawać mi natrętnych pytań typu " czy wczoraj napewno byłaś w pracy a nie spotkałaś się z kimś". Widzę, ze on sobie nie radzi z tymi myślam pojawiającymi się w jego głowie, on sam chce się zmienić i nad sobą pracować i chciałabym mu pomóc ale nie wiem jak. Dużo otwarcie rozmawiamy i zawsze przekonuję go że go bardzo kocham, ze tylko on się dla mnie liczy. Nigdy też w życiu go nie zdradziłam. Proszę o pomoc. Czy on potrzebuje pomocy specjalisty?

Dzień dobry,
Sądzę, że jeśli opisana trudność rodzi ogromny dyskomfort to warto to skonsultować i podjąć leczenie. Psycholog psychoterapeuta pomógłby dotrzeć do źródeł tego problemu, które mogą mieć swe początki już w dzieciństwie i pozostawać nieuświadomione. Lęk o to, że partner zdradzi może przykrywać inne lęki np. lęk przed porzuceniem; lęk przed tym, że nie jest się wystarczająco dobrym partnerem; lęk przed tym, że nikt nie byłby wstanie kochać tej osoby naprawdę itp. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze tym bardziej, że Pani partner ma motywację do zmiany a to bardzo ważne w procesie psychoterapeutycznym.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/