Jak zbudować pewność siebie?

Witam. Jeżeli dziecko było wyśmiewane w szkole szczególnie ze względu na ubiór oraz swoje imię, stronił od kontaktów między ludzkich, brak poczucia bezpieczeństwa ze strony rodziców, rodzice mieszkali osobno, a teraz w wieku dorosłym (26 lat) ma kompleksy w stosunku do swojej osoby, jest nie śmiały, brak pewności siebie, często depresyjny. Czy taka osoba może to w jakiś sposób zmienić, wypracować i nabrać pewności siebie? W jaki sposób? Czy nadaje się do stałego związku z partnerką ? Pozdrawiam

Dzień dobry, oczywiście zawsze jesteśmy wstanie odzyskać pewność lub zbudować swoją pewność siebie. Czy jesteśmy wstanie zrobić to sami? Zapewne zdarzają się takie sytuacje, jednak na ogół osoby z takimi problemami zgłaszają się do psychologów i rozpoczynają terapie. Warto poczytać o różnych nurtach terapeutycznych , tak aby wybrać dla siebie najlepsze podejście. Osoby z niską pewnością siebie oczywiście wchodzą w związku jednak często osoba którą spotykają jest dominująca i w pewnym sensie pomaga podejmować decyzje.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Panu,

Wyobrażam sobie, jakiej codziennej niepewności Pan może doświadczać i (domniemam) nie dzieli się Pan ze Światem, tym co ma Pan wartościowego do zaoferowania...
A tak nie musi być!

Z Pana relacji wnioskuję, że źródłem opisanych przez Pana symptomów, jest zaniżone poczucie własnej wartości i bardzo pomocna byłaby psychoterapia, pod okiem psychologa/psychoterapeuty.
Podstawowym zadaniem psychoterapii byłaby dla Pana pomoc w budowie samooceny, poprzez pracę nad "przepracowaniem" wyzwań/trudności.

Jak tylko fundamentalne trudności/wyzwania zostaną rozwiązane, pojawi się u Pana lepsze zdanie o samym sobie (w naturalny sposób).

Faktem jest, że podnoszenie poziomu samooceny obniża lęk.
Tak więc pracując i skupiając się na rozwiązywaniu wyzwań (wolę mówić wyzwania niż problemy) jako produkt uboczny poprawie ulegnie samoocena.

Praca nad podnoszeniem poczucia własnej wartości skupia się na zwiększaniu przekonania o własnych możliwościach, zachęca do zdobywania nowych umiejętności, do opanowania nowych strategii radzenia sobie z samym sobą i z Innymi...

A przede wszystkim uczy, w jaki sposób stawać "face to face" z rzeczywistością, w taki sposób by radzić sobie z nią, a nie wycofywać się, czy tez jej unikać...

Podsumowując, zachęcam Pana mocno do podjęcia pracy terapeutycznej (rozwojowej) w czym Pana mocno wspieram.

Podsumowując po raz drugi..., na zadane przez Pana, na końcu pytania, odpowiadam trzy razy TAK!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam serdecznie,
Warto rozważyć podjecie psychoterapii. Nurtów psychoterapii jest co najmniej kilka np. podejście psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, gestalt i inne. Warto wybrać takie, które najbardziej będzie odpowiadało Panu i będzie adekwatne do problemów. Psychoterapię można odbywać zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej, obie są tak samo skuteczne. Bezpłatnie psychoterapię świadczą Poradnie Zdrowia Psychicznego, dzienne oddziały szpitalne, ośrodki pomocowe typu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej- mające kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia czy dotowane przez miasto.

"Czy taka osoba może to w jakiś sposób zmienić, wypracować i nabrać pewności siebie? W jaki sposób? "

Myślę, że może np. poprzez psychoterapię.

"Czy nadaje się do stałego związku z partnerką ? "
Każdy się nadaje i ma do tego prawo. Natomiast nie każdy potrafi zbudować trwałą, satysfakcjonującą i bliską relację z drugą osobą. Psychoterapia pomaga i w tym zakresie.

Pozdarwiam
Agnieszka Jabłonowska