Korzystanie z pieluch u 3,5-latki

Moja 3,5 l corka nosi pampersy byl moment ze ladnie robila juz na nocnik ale znowu zaczela robic w pieluchy . Probowalam ja nagradzac za kazde robienie do nocnika . Rozmawialam ze jest duza juz dziewczynka . Czasami zdejmuje pieluche idzie robic do toalety i spowrotem ja zaklada . Gdy sciagne jej zaloze majtki uda sie ze chodzi bez posiusia sie zakladam nowe majtki ale ona potem idzie i zaklada sobie sama pieluche . Martwie sie ze ciagle sika w pieluchy moze to ja robie cos nie tak ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

3,5 roku to zdecydowanie późno na oduczanie dziecka od pieluch. Niestety w tej sytuacji niezbędne są stanowcze kroki. Proszę zaprzestać kupowania pieluch, by dziecko nie miało do nich dostępu. Warto też pytać dziecko czy nie chce siku/kupy. Dzieci pochłonięte zabawą często zapominają o potrzebach fizjologicznych, zwłaszcza, że w dostępnych na rynku pieluchach komfort jest zachowany i dziecko pomimo załatwienia się w pieluchę nie czuje dyskomfortu. Co za tym idzie, nie ma dla dziecka bodźca, by zachowywać się inaczej. Trzeba bardzo pilnować dziecka i przypominać pytająco o ewentualne potrzeby. Można też nagradzać dziecko pochwałami za każdy toaletowy sukces. Uwaga! nie należy nagradzać dziecka słodyczami lub innym jedzeniem!!
Warto przyjąć metodę małych kroków - na początku brak pieluchy przez kilka godzin w ciągu dnia, potem przez cały dzień, a na koniec przez dzień i noc.