Nieprzyjemne objawy menopauzy

Witam. Mam na imię Justyna i mam 30 lat. Posiadam szczęśliwą rodzinę, piękny dom ukończone studia. I niby wszystko jest ok. ale tak nie jest. Mam też problem, który coraz bardziej mnie nurtuje i spędza mi sen z powiek a mianowicie choroba mojej mamy, którą pamiętam jak przez mgłę, co gorsza myślę że spotka ona również mnie. Może powinnam pisać do lekarza o innej specjalizacji, ale wiązała się ona z menopauzą. Napiszę panu tylko to co pamiętam. Moja mama urodziła mojego brata w wieku 39 lat , natomiast w wieku 40 lat już przechodziła menopauzę. I zachorowała ma depresję lękową ale z tego co ja pamiętam nie była to zwykła depresja jaką w tych czasach przechodzi wiele osób. Ona porostu mówiąc zwyczajnie głupiała, uciekała itp. Nasza pani doktor rodzinna pocieszała mojego tatę, że to przez te hormony i to minie i tak się stało, dzisiaj jest zupełnie zdrowa, nie bierze żadnych lekarstw. Ale dlaczego to trwało aż 5 lat. Dlaczego tak się stało, dlaczego tak długo cierpiała a cały dom z nią. Boje się, że to dziedziczne, że przydarzy się też dla mnie. Proszę o wyczerpującą odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Kobiety w wieku okołomenopauzalnym są szczególnie narażone na wystąpienie depresji. Sprzyjają temu takie czynniki jak zaburzenia hormonalne, leki obniżające nastrój, choroby oraz konieczność odnalezienia się w nowym, nieco innym ciele. Aż ok. 20% kobiet w okresie okołomenopauzalnym cierpi na depresję wymagającą opieki lekarskiej.
Skłonność do stanów depresyjnych w okresie menopauzy warunkowana jest przez czynniki genetyczne, wiek, w którym wystąpiły pierwsze objawy menopauzy (im wcześniej tym trudniej jest znoszona), fakt wystąpienia epizodów depresyjnych w przeszłości oraz szereg chorób. Menopauza może też działać jak spust, który powoduje wystąpienie lub przyspieszenie wystąpienia zaburzenia u kobiet do tego szczególnie predysponowanych. Biorąc pod uwagę historię Pani mamy, niestety może być Pani predysponowana genetycznie do wystąpienia epizodów depresyjnych w okresie menopauzy. Obecnie jednak występuje większa świadomość problemu depresji niż w okresie gdy chorowała Pani mama. Podobnie dysponujemy obecnie lepszymi lekami, które mogą pomóc przetrwać ten trudny okres w życiu każdej kobiety. Na pewno sama świadomość, że tak może się zdarzyć, wpłynie już pozytywnie na Pani stan.
W razie wystąpienia pierwszych objawów problemów psychicznych, będzie Pani już mogła udać się do lekarza psychiatry, który pomoże załagodzić przykry stan (czy to przez farmako-, czy psychoterapię. Niewykluczone jednak, że wejdzie Pani w okres okołomenopauzalny później, np. tak jak to się najczęściej w Polsce dzieje - około 50. roku życia, i przejdzie to Pani dużo lepiej niż mama. Proszę postarać się nie martwić na zapas!
Pozdrawiam serdecznie.