Niski wzrost - czy mój rozwój kostny już się zakończył?

Dzień dobry. Mam 15 lat i mam 160 cm wzrostu. Chciałabym się zapytać czy mam szansę jeszcze urosnąć i czy w mam już zakończony rozwój kostny? Byłam już u endokrynologa i skierował mnie na prześwietlenie lewej ręki i chciałabym się dowiedzieć czy mam szansę dostać hormon wzrostu i jak o niego się starać. Choć lekarz powiedział, że to zależy czy mam już zrośnięte kości. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Marta Hat

Witam serdecznie!
Zarastanie chrząstek wzrostowych, które jest determinantą potencjału wzrostowego bada się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego nadgarstka ręki niedominującej. Następnie porównuje się ze standardami w atlasie radiologicznym i odczytuje wiek kostny. Od tego zależy, czy jeszcze urośniesz.

Jeśli chodzi o leczenie hormonem wzrostu to w Polsce jest stosunkowo niewiele schorzeń, które spełniają kryteria włączenia leczenia rhGH i są refundowane przez NFZ. Są to: somatotropowa niewydolność przysadki, zespół Turnera, schyłkowa niewydolność nerek u dzieci, zespół Willego-Pradera.

Pozdrawiam