Obfita wydzielina przed pierwszą miesiączką

Mam 13 lat i nie miałam jeszcze okresu. Od 1,5 do 2 lat pojawił mi się śluz. Jest on przezroczysty, ale czasem delikatnie biały. Ostatnio często pobolewa mnie brzuch w dolnych częściach ciała. Tego śluzu jest sporo i przez to czuję się niekomfortowo. :( Normalnie już dawno zaczęły mi rosnąc piersi, owłosienie się pojawiło. Co to może oznaczać?

Witam serdecznie! Opisywane dolegliwości wskazują, iż jesteś w trakcie pokwitania. W najbliższych miesiącach powinno pojawić się krwawienie, ewentualnie niewielkie plamienie na początku. W Polsce dziewczynki dostają pierwszą miesiączkę około 13 roku życia. Jest to jednak wiek bardzo uśredniony. Wiele zależy od Twojej wagi i ilości tkanki tłuszczowej (masa ciała powyżej 40 kg) oraz wieku mamy, w którym pojawiła się menarche. Jeżeli nie odczuwasz dolegliwości dodatkowych takich jak świąd, pieczenie to infekcja jest mało prawdopodobna. Pozdrawiam