Opuszczenie ciężarnej przez partnera

Jestem w 17 t.c miesiąc temu zostawił mnie partner bez słowa wyjaśnienia od tego czasu nie mamy kontaktu ze sobą. Właśnie wtedy zaczęły się moje problemy przestalam cieszyć się ciaza zaczęła myśleć o aborcji ale było za późno wiec myślałam o wywołaniu porodu chciałam pozbyć się własnego dziecka nie nawidze siebie i tego dziecka mam dosc myślałam o samobójstwie. Mam już dość ciągłych pretensji od wszystkich nie chce mi się żyć nie mm siły normalnie funkcjonować juz nic niema dla mnie sensu

Mgr Marta Patoka

Witam.
Niestety zdarza się, że niektórzy nie potrafią wziąć odpowiedzialności za siebie i swoje czyny. Mogło tak się zdarzyć w przypadku Pani partnera, który zostawił Panią samą w ciąży. Być może nie był emocjonalnie gotowy na to, by założyć rodzinę. Życzę by kiedyś udało się Wam to wyjaśnić.
A na chwilę obecną ważne jest aby zadbała Pani zarówno o siebie jak i o dziecko. Napisała Pani, że nienawidzi i siebie i dziecka. Może to być zrozumiałe, że utożsamia Pani dziecko z partnerem, do którego ma Pani żal, ale proszę pomyśleć, że jest to też Pani dziecko. Możliwe, że gdy tylko pojawi się na świecie, będzie oczkiem w Pani głowie.
Pretensje, o których Pani wspomina, przypuszczam, że od rodziny, mogą być przejawem troski o Panią i bezsilności, jaką też członkowie rodziny mogą odczuwać w obecnej sytuacji. Warto rozmawiać z rodziną, by mieć dobry ze sobą kontakt i pomoc z ich strony, której pewnie będzie Pani potrzebowała. Warto również pomyśleć o dobrych stronach macierzyństwa, a gdy zajdzie potrzeba, proszę pamiętać, że są instytucje, które pomagają samotnym matkom.

Życzę wiele dobrego i pozdrawiam!

Proszę koniecznie zgłosić się do psychologa i podjąć psychoterapię. Jest Pani w obiektywnie trudnej sytuacji. Psycholog udzieli wsparcia, pomoże zrozumieć uczucia i emocje, poradzić sobie z nimi, a także znajdować rozwiązania bieżących trudności życiowych.

Witam,

spotkała Panią sytuacja ekstremalnie traumatyczna, ma Pani prawo do tych wszystkich uczuć, reakcji, które Pani opisała. To musiało być dla Pani straszne, gdy ojciec dziecka zniknął bez słowa, z dnia na dzień straciła Pani wsparcie, nadzieję na to, że razem wychowacie dziecko. Okazał się osobą skrajnie nieodpowiedzialną. To naturalne, że w takim momencie, zamiast radości, Pani głowę zdominował lęk, strach o to, jak teraz będzie wyglądało Pani życie, jak sobie Pani poradzi.
W tej chwili działa Pani pod silnymi emocjami, a one nigdy nie są dobrym doradcą. Proszę koniecznie zasięgnąć konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą (w razie problemów ze znalezieniem takowego w okolicy, może Pani skorzystać z usługi online). Spotkanie ze specjalistą może pomóc Pani przyjrzeć się sytuacji bardziej ‘na trzeźwo’, ocenić ją pod kontem, jakie ma Pani możliwości, zasoby, możliwe wsparcie (najbliżsi – rodzina, przyjaciele), zaplanować kolejne kroki tak, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel