Pomiar ciśnienia aparatem automatycznym

Pierwszy pomiar poranny aparatem automatycznym wydaje mi się zawyżony, Wynosi np. 160/90. drugi pomiar po minucie jest w granicach 140/75. Trzeci jest zbliżony do drugiego. Takie samo zjawisko występuje u drugiej badanej osoby. O CZYM TO ŚWIADCZY? KTÓRY WYNIK JEST PRAWIDŁOWY - PIERWSZY CZY KOLEJNE, NIŻSZE? MOŻE APARAT JEST WADLIWY, A MOŻE TAK MA BYĆ? Pozdrawiam.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia aparatu do mierzenia ciśnienia. Warto również pamiętać, że kolejne pomiary należy wykonywać w określonym w instrukcji odstępie czasu. W celu weryfikacji wskazań urządzenia należy porównać pomiar używając atestowanego aparatu.