Jaki aparat jest najlepszy do samodzielnego pomiaru ciśnienia?

Kupiłam ostatnio ciśnieniomierz nadgarstkowy i w instrukcji znalazłam takie stwierdzenie "U osób z podwyższonym ciśnieniem, cierpiących na cukrzycę, mających kłopoty z nerkami, miażdżycą lub krwiobiegiem w np. kończynach dolnych lub górnych mogą występować znaczne różnice w pomiarach ciśnienia mierzonego w nadgarstku. O ewentualne wyjaśnienia pytać lekarza". Wiem, że ten typ ciśnieniomierza jest dużo mniej dokładny niż tradycyjnym (najdokładniejszy wynik podobno jest na zegarowym czyli takim jaki jest najczęściej w gabinetach lekarskich), ale czym dokładnie są spowodowane różnice w pomiarach ciśnienia, konkretnie w tych schorzeniach i dlaczego te różnice nie występują, gdy mierzymy ciśnienie u lekarza. Jeszcze jedno, bardzo chciałabym wiedzieć jakie są normy tętna w poszczególnych grupach wiekowych w zależności od płci.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Trudno jest mi się ustosunkować do informacji zawartej w instrukcji aparatu, proszę się ze swoimi pytaniami zwrócić do producenta urządzenia.

Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego do pomiarów domowych ciśnienia nie zaleca  stosowania aparatów nadgarstkowych, wynika to z małej powtarzalności wyników pomiarów w badaniach klinicznych. Rekomendowane są aparaty półautomatyczne z mankietem naramiennym posiadające tzw. walidacją kliniczną (świadczy o pozytywnych wynikach testów klinicznych).

Prawidłowe tętno u osób dorosłych wynosi od 60 do 80 uderzeń na minutę (nie ma tu podziału na płeć).