Lęk przed pomiarem ciśnienia

mam pytanie od jakiegoś czasu mam tak sytuację że gdy zaczynam mierzyć sobie ciśnienie swoim aparatem w domu to bardzo się stresuję i denerwuję na sam widok aparatu i zakładania go ale wynik mojego ciśnienia zawsze jest prawidłowy tylko puls przy pierwszym pomiarze przeważnie ok 100 uderzeń na minutę a przy drugim lub trzecim pomiarze spada czy to jakiś syndrom aparatowy? mam 54 lata dziękuję

Mgr Adam Horak Psycholog

Tak, to może być syndrom aparatowy, choć ja spotkałem się z nazwą syndrom białego kitla. Doświadcza go wiele osób w sytuacji badania medycznego i objawia się on zmiennym,
niediagnostycznym pogorszeniem niektórych wyników badań, np. ciśnienia krwi. Ma podłoże lękowe i występuje u ludzi o dobrym zdrowiu jak np. honorowi krwiodawcy, którzy przed dopuszczeniem do donacji poddawani są badaniom lekarskim. O ile nie ma Pan innych zaleceń lekarskich, proszę spróbować rzadziej mierzyć ciśnienie krwi. Syndrom aparatowy ma podłoże psychologiczne i jest związany z lękiem przed nieprawidłowymi wynikami badań. Lęk ten okazuje się jednak bezpodstawny, a szczególnie u osób które dbają o zdrowie, tak jak Pan.

Witam, z jakiejś przyczyny zaczyna się Pani denerwować przed badaniem ciśnienia, choć wskazania są prawidłowe. Jeżeli Pani się denerwuje ciśnienie, tętno wzrasta. Proszę skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam