Prośba o interpretacje wyniku badania rtg

Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretacje wyniku badania rtg czaszki - boku. Otóż rozpoznanie hyperprolaktynemia. A w opisie jest napisane. "Kształt i wielkość siodła tureckiego w normie. Zwapnienie w rzucie przysadki." Szczerze pisząc zaniepokoiło mnie te zwapnienie w rzucie przysadki i chciałam się zapytać: czy z tego opisu wynika, że jest wszystko w porządku, czy wynik ten jest dobry? Co on oznacza? Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź, za którą bardzo dziękuje. Pozdrawiam serdecznie. Z poważaniem, Iwona.

Szanowna Pani,

Nie widząc zdjęcia, a przede wszystkim nie znając Pani wywiadu chorobowego oraz nie badając nie mogę wypowiedzieć się jednoznacznie.
Natomiast opis przez Panią przedstawiony nie powinien budzić nadmiernego niepokoju. Zwapnienia w rzucie przysadki zdarzają się i nie muszą wcale świadczyć o patologii. Jednak nie można z całą pewnością tego wykluczyć, zwłaszcza mając do dyspozycji tak ograniczoną ilość informacji.
Myślę jednak, że lekarz, który zlecił wykonanie badania ma dostatecznie dużą wiedzę na temat ogólnego stanu Pani zdrowia, że będzie mógł lepiej ustosunkować się do tego wyniku. Przede wszystkim sam powinien obejrzeć zdjęcie. Jeśli będzie budziło wątpliwości zleci ewentualnie wykonanie badań dodatkowych w celu ich wyjaśnienia.

Pozdrawiam serdecznie