Interpretacja wyników testu na boreliozę

W sierpniu 2009 ugryzł mnie kleszcz. Po 3 tygodniach od ukąszenia pojawiłem się u lekarza, ten zlecił badanie Elisa i zapisał antybiotyk - 3-tygodniowa kuracja. Wynik przed podaniem antybiotyku: IgG = 6,52, IgM = 2,71. W tej chwili ponownie wykonałem test w tym samym laboratorium i otrzymałem wynik IgG = 3,22, IgM = 36,02. Czy to oznacza, że nadal choruję? Nie mam żadnych objawów choroby, może poza zmęczeniem, ale nie wiem, czy to akurat od tego.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Proszę na przyszłość pisać, jakie są normy w Pana laboratorium. W przypadku przeciwciał przeciw boreliozie normy mogą się bardzo różnić między laboratoriami, więc nie jestem w stanie zinterpretować wyników.

Przeciwciała świadczą o chorobie jedynie w sposób pośredni. Są odzwierciedleniem obrony organizmu przed danym patogenem. Jeśli są dodatnie (a takie mogą pozostać nawet całe życie po prawidłowym leczeniu i de facto braku choroby), nie świadczą o niczym innym poza tym, że kiedyś zetknął się Pan z tą chorobą. Brak objawów klinicznych tylko potwierdza brak konieczności prowadzenia dodatkowej terapii.