Ryzyko ciąży po stosunku w ostatni dzień miesiączki

Witam! Chciałabym zapytać, czy mogłam zajść w ciążę w ostatnim dniu okresu, ponieważ współżyłam z partnerem 28 października i wytrysk był w środku. Miesiączki mam co 25-27 dni. Czy powinnam już wykonać test ciążowy? Czy raczej szanse na ciążę są znikome? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy dość krótkich cyklach, a takimi są cykle 25-dniowe, istnieje istotna szansa na zajście w ciążę w wyniku stosunku obytego w ostatni dzień miesiączki. Nasienie w drogach rodnych kobiety może przeżyć nawet siedem dni zachowując zdolność zapłodnienia, a do owulacji dochodzi zwykle na 14 dni przed miesiączką. Także stosunek w 4-5 dni od pierwszego dnia miesiączki może zakończyć się ciążą. Test ciążowy proszę wykonać dopiero w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli do niej nie dojdzie, tak by jego ewentualnie negatywny wynik był wiarygodny.

Pozdrawiam serdecznie!