Szanse na wyleczenie depresji

Czy depresja to choroba nieuleczalna ( krotkotrwala F38 , ponarkotykowa )

Aleksander Ropielewski

Jest to zaburzenie uleczalne, jednak może mieć tendencje nawrotowe lub być oporna na leczenie. Wiele zależy od indywidualnego przypadku.

Dzień dobry,

depresja jest zaburzeniem, które jak najbardziej jest "uleczalne". W terapii stosuje się zarówno leki, jak i psychoterapię. Często łączy się te dwa sposoby oddziaływania. Osobiście polecam psychoterapię poznawczo-behawiorlną. Jeśli dolegliwości związane są z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to obraz depresji, jak i doświadczane trudności mogą mieć inny obraz. Niezbędna w takim przypadku jest wtedy także praca z terapeutą uzależnień (dostęp do tej gałęzi pomocy jest w Polsce naprawdę duży).

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki