Tajemnica zawodowa w psychologii

Czy udajac sie do psychologa i rozmawiajac z nim na rozne tematy musi on zachowac wszystko to co uslyszy dla siebie czy sa jakies procedury w ktorych musi powiadomic pewne organy nawet bez mojej zgody?

Jeżeli jest ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta lub osób z jego otoczenia, wtedy psycholog może odstąpić od utrzymania tajemnicy zawodowej. Pozdrawiam

Witam,
tajemnica u psychologa bardzo przypomina tajemnicę lekarską. Są wyjątkowe sytuacje, w których psycholog może od niej odstąpić np. gdy pacjent planuje skrzywdzić inną osobę lub siebie.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl

Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza, że nie wolno mu ujawniać informacji o swoich pacjentach. Jest zobowiązany do poufności i chronienia ich prywatności. W wyjątkowych sytuacjach (zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa swojego lub innych osób) jest zwolniony z tej tajemnicy. Całą resztę zachowuje dla siebie. Zwykle psycholog prowadzący psychoterapię korzysta również z superwizji i rozmawia o swojej pracy z superwizorem. Jest to jednak rozmowa o jego ograniczeniach i trudnościach, więc i tu jest zobowiązany do ochrony anonimowości swoich pacjentów.

Psycholog jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Jedynym przypadkiem takiego odstępstwa jest sytuacja w której zagraża coś życiu i zdrowiu pacjenta lub osób z jego otoczenia. Wówczas psycholog ma obowiązek zawiadomić odpowiednie organy. W niektórych przypadkach może zostać również zwolniony z tajemnicy zawodowej przez sąd w przypadku toczących się spraw karnych.

Pozdrawiam serdecznie

Klaudia Andrzejczak