Wiek ciąży według USG a termin zapłodnienia

Dzień Dobry! Lekarz ustalił na podstawie wyników badań USG, że wiek ciązy to 11tygodni, zgodnie z jego wielkością CRL 42mm. Czy to oznacza, że do zapłodnienia doszło ok 2 tyg póznieji, czyli ok 9 tyg temu? Czy maszyna USG już jest ustawiona do dodawania tych 2 tygodni? Wyczytałam, że aparaty usg są ustawione tak, że dodają te 2 tyg do rzeczywistego zapłodnienia, Wasi specjaliści również tak piszą, że jęzeli ciąza trwa np 11 tyg, to do zapłodnienia doszło ok 9 tyg temu Bardzo prosze o pomoc.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jest dokładnie tak jak Pani napisała. Aparaty USG podają wiek ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.