Zakrzep żyły środkowej oka

Witam, od ponad 2 lat mam problem z zakrzepem żyły środkowej oka prawego. Prawdopodobnie stało to się przez wysokie ciśnienie organizmu, na które od tamtej pory się leczę. Półtora roku temu miałem robioną fotokoagulację, dzięki której oko jest zabezpieczone przed zaćmą. W tym oku mam wysokie ciśnienie, z którym mój lekarz jak na razie nic robi. Odwiedziłem paru profesorów, którzy też nic nie poradzili. W tym oku utraciłem całkiem wzrok i często jest zaczerwienione. Jest jakaś szansa na przywrócenie wzroku? Gdzie mogę znaleźć specjalistów w tej dziedzinie, jestem z okolic Warszawy.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam!

Leczenie zakrzepu w żyle środkowej siatkówki jest dość ograniczone. Rokowanie co do przebiegu zależy w dużej mierze, która część żyły uległa zakrzepowi - czy była to część główna, czy peryferyjne gałęzie. W pierwszym przypadku rokowanie nie jest dobre i trudno o przywrócenie stanu pierwotnego. W drugim przypadku zwykle objawy systematycznie ustępują, a ostrość wzroku wraca po kilku miesiącach - roku. Korzystał Pan z pomocy wielu specjalistów - bez efektu - prawdopodobnie zatem trudno będzie poprawić stan wzroku - jednak takie wnioski może wysnuć tylko osoba, która osobiście Pana badała. Proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym oraz zadać wszystkie pytania, które Pana dodatkowo niepokoją.

Pozdrawiam serdecznie!