Wyczułam zgrubienie w piersi - co to może być?

Mam 16 lat i dość małe piersi. W lewej znajduje się coś twardego o nieregularnym kształcie. Całkiem spore, chociaż może mi się tak wydawać przez niewielki rozmiar piersi. Około centymetr może półtora długości i jakieś pół szerokości. Boli przy naciskaniu (właściwie dopiero teraz zaczęłam cokolwiek czuć kiedy chciałam określić kształt i może trochę za mocno nacisnęłam). Czy jest to jakiś guz i czy to może być groźne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Wiek dojrzewania niesie za sobą wiele anomalii występujących w organizmie. Jedną z nich jest występowanie guzków oraz zgrubień w piersiach. Wiąże się to z "burzą hormonalną", która przechodzi przez organizm podczas dorastania. Zmiany te są bardzo często łagodne, niegroźne i ustępują same. Dochodzi też oczywiście do patologii, czyli powstawania zmian, których należy się obawiać. Dokładną diagnozę co do rodzaju i pochodzenia zmiany może ustalić tylko lekarz.