Wzrost i waga a wiek 14 lat

Mam 14 lat , 171 cm wzrostu i waże 68 kg :/ i mam kilka pytań ... 1) czy jeszcze urosne? 2) czy zmieni sie moja waga? 3) czy musze przejść na diete?
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała mieści się w normie. Jesteś w wieku, w którym organizm bardzo intensywnie rozwija się, dlatego też bardzo możliwe, że Twoja masa ciała, budowa ciała i wzrost ulegną jeszcze zmianie. Póki co zalecam unikanie słodyczy, słonych przekąsek typu chipsy i żywności typu fast food, a zastępowanie ich warzywami i owocami. Ważne jest też codzienne spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa i ryb oraz produktów mlecznych.

Trudno odpowiedzieć na te pytania nie znając płci. Masa ciała na poziomie 68 kg przy 171 cm wzrostu jest wartością prawidłową i nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety.

Witam,
U dziewczyn przyrost wysokości ciała zwiększa się do 16-18 roku życia, a u chłopców nawet do 20 roku życia. Twoja masa ciała na pewno ulegnie jeszcze zmianie. Aby odpowiedzieć na Twoje ostatnie pytanie muszę poznać Twoją płeć i nawyki żywieniowe.
Pozdrawiam