Zerwane więzadła krzyżowe

Mam zerwane wiezadła krzyżowe przednie. Cechy uszkodzenia 3 stopnia. Czy jesli nie pójde teraz na operacje to moge mieć jakies problemy pozniej z ta nogą? Nie czuje żeby mi uciekało kolano tak jak większość pisze. Nie raz mnie boli i nie moge przykucnąć na ta noge bo czuje ból. Czy operacja jest konieczna?

Szanowany Panie, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego III stopnia jest powaznym urazem w zakresie tego stawu. Jak rozumiem miał Pan wykonane badanie NMR ( rezonans kolana) ponieważ objawy kliniczne były niejednoznaczne. U osób wysportowanych (odpowiednia siła mieśniowa mięsni stabilizujących czynnie staw kolanowy) często właśnie ponadprzeciętna siła mięsni maskuje kliniczne objawy niestabilności związanej z uszkodzeniem więzadła krzyżowego pzredniego. W takich przypadkach proponujemy rekonstrukcję ACL, gdyż kolano potencjalnie niestabilne z tego powodu jest bardziej narażone w długim okresie czasu na rozwój zmian zwyrodnieniowych. Jednoczesnie także wzrasta ryzyko kolejnego urazu kolana. Decyzję jednak po przedstawieniu tych argumentów musi podjąc sam pacjent. Przy braku "uczucia niestabilności w stawie" część pacjentów odracza bądź wogóle rezygnuje z zabiegu rekonstrukcji ACL w zalezności od efektu jaki uzyskują po "wyćwiczeniu " mięśni stabilizujących kolano oraz charakteru pracy, rodzaju aktywności sportowej itd. Powinien Pan zgłosić się do ortopedy i w trakcie rozmowy z nim omówić wszystkie dręczące Pana wątpliwości co do zasadności tego zabiegu. Pozdrawiam

Szanowny Panie, operacja rekonstrukcji ACL w opisanym przez Pana przypadku nie jest konieczna ale na pewno wskazana. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym jest poważnym rozpoznaniem. Uważam, że w tym przypadku powien Pan zgłosić się do doświadczonego ortopedy, który w rozmowie powinien rozwiać wszelkie Pana watpliwości dotyczące wskazań, przeciwskazań oraz możliwych powikłań związanych z tego typu zabiegiem. Najpewniej zostanie Pan poproszony o dostarczenie wyniku NMR (rozonansu kolana) i zostanie równiez zbadany podczas wizyty. Pozdrawiam.