Zmiana opatrunków po usunięciu torbieli włosowatej kości

Panie doktorze Stwierdzono u mnie torbiel włosowatą kości ogonowej, został naciety skalpelem i został włozony jakiś sączek. Po zabiegu po dwóch dniach w przychodni chirurg zmienił opatrunek, ale powiedział że mogę sama sobie je zmieniać. Jednak nigdzie nie moge znaleźć informacji jak dokładnie mam to zrobić. Kupiłam w aptece gaze, plastry , ale nie wiem czym mam nasączyć tą gaze która mam przyłożyć do rany..... W aptece doradzono sól fizjologiczną, ale nie wiem czy mogę użyć tej soli.

Witam. Opatrunki powinna Pani zmieniać pod kontrolą poradni chirurgicznej i tam wyegzekwować informacje jak to robić oraz uzyskać receptę na specjalistyczne opatrunki. Ja zalecam przemyć ranę octeniseptem, można potem przepłukać ją solą fizjologiczną i założyć opatrunek. Zakładam iż rana nie jest zaszyta a gojenie przebiega "na otwarto". Doskonałe są w takim przypadku opatrunki 2 warstwowe: do wnętrza rany aquacel Ag - wycięty płatek z większego 10*10cm, na zewnątrz zostaje przykryty granuflex'em extra thin także wycięty płatek o 1 cm większy od tamtego z większego (10*10 cm). Taki opatrunek może wytrzymać na ranie 2-3 dni, zabezpiecza przed wysychaniem i przyspiesza gojenie. Warto kupić sobie pincetkę oraz nożyczki i wygotowywać je przed opatrunkiem - będą jałlowe. Powodzenia.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani - torbiel włosowata oraz jej leczenie jest dosyć skomplikowane. Bez znaczenia, jaki Pani zabieg przeszła, (?) zmiana opatrunku i wymiana sączka jest konieczna i niezbędna co 1-2 dni - musi to wykonać ktoś, kto sie na tym zna, Nie wyobrażam sobie wymiany sączka w tej okolicy, bez udziału innej osoby (samodzielnie). Proszę, KONIECZNIE wymóc w ośrodku zdrowia codzienne zmiany opatrunku - od tego są zatrudnieni tam lekarze.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.