Rozpoznanie białaczki szpikowej - objawy białaczki i leczenie
Jak rozpoznać białaczkę szpikową? Jak określić nasilenie nowotworowych zmian krwi? Jaka metoda leczenia białaczki jest najlepsza? Z pewnością wskazane jest, aby badać profilaktycznie krew raz w roku. Morfologia krwi jest podstawowym badaniem. Jeśli masz białaczkę, pewnie czeka cię leczenie bądź przeszczep szpiku kostnego.
1. Niedobór żelaza a choroby krwi
Żelazo jest jednym z najważniejszych minerałów, wchodzi w skład hemoglobiny, cząsteczek krwi, które nadają jej barwę. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek. Organizm hemoglobinę poddaje przemianie materii, a żelazo zużywa do produkcji nowych komórek. W pewnym momencie żelaza zaczyna brakować. Innym schorzeniem krwi jest uszkodzenie szpiku kostnego, które następuje w wyniku nadużywania leków, spożywania przetworzonej żywności, która pozbawia organizm produkcji nie tylko bakterii, a także witamin i mikroelementów. Najbardziej niebezpieczną chorobą krwi jest białaczka szpikowa.
1.1. Czym jest białaczka szpikowa?
W szpiku kostnym gromadzą się nieprawidłowe, zmienione nowotworowo krwinki. Są niezmiernie aktywne, atakują organy, tj. węzły chłonne, wątrobę, śledzionę, nerki. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje białaczki: ostrą białaczka szpikowa, która wyniszcza organizm i przewlekłą.
1.2. Jakie są objawy białaczki?
- Ostra białaczka szpikowa: złe samopoczucie, nieustanne osłabienie organizmu, stałe zmęczenie, przyśpieszone bicie serca, szybszy oddech, szum u uszach, zawroty głowy, krwotoki z nosa. Zaś u osób starszych, cierpiących na choroby wieńcowe pojawiają się bóle w klatce piersiowej. Nagły atak sprawia, że pacjent szybko trafią do szpitala na chemioterapię.
- Przewlekła białaczka szpikowa: nie daje żadnych objawów, jednak często występują rozmaite infekcje, zmniejsza się apetyt i spada waga ciała, gdyż powiększona śledziona odbiera uczucie sytości żołądka.
1.3. Jak leczyć?
- Chemioterapia w białaczkach - aby zmniejszyć ilość komórek nowotworowych. Leczenie trwa długo, występują przy tym toksyczne działania na płuca, serce, nerki i inne narządy.
- Przeszczep szpiku kostnego to kolejna metoda. Istnieją dwa główne typy: przeszczep szpiku od innej osoby i przeszczep własnego szpiku. Im bardziej darowany szpik kostny jest podobny, tym większe są jego szanse przyjęcia.
- W leczeniu białaczki stosuje się naświetlania oraz środki farmakologiczne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.