Trwa ładowanie...

Leki antydepresyjne

Leki antydepresyjne są przepisywane przez specjalistów. Jednak na leczenie depresji wpływają nie tylko leki przeciwdepresyjne, ale też psychoterapia. Choroba wymaga nadzoru specjalisty. Leki antydepresyjne powinny być zażywane według zaleceń lekarza, w innym przypadku, zamiast pomóc, zaszkodzą...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Rodzaje leków antydepresyjnych

  • leki trójpierścieniowe (imipramina, klomipramina, amitryptylina, dibenzepina, dezypramina, doksepina);
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI (fluoksetyna, fluwoksamina, citalopram, sertralina, paroksetyna);
  • leki przeciwdepresyjne o innym mechanizmie działania (mianseryna, mirtazapina, maprotylina, milnacipran, moklobemid, tianeptyna, wenlafaksyna).

1.1. Leki trójpierścieniowe

Leki trójpierścieniowe, w skrócie TLPD. Wyróżnia je budowa chemiczna. Znane są już od dawna i ciągle stosowane. Jednak nie wszystkie osoby dobrze znoszą leczenie depresji tymi właśnie preparatami. Istnieją różne przeciwwskazania do ich stosowania, są to m.in.: jaskra i choroby serca.

1.2. Blokery wychwytu zwrotnego serotoniny

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) to leki antydepresyjne, które może stosować większa liczba osób, ponieważ przeciwwskazań do ich stosowania jest znacznie mniej, niż w przypadku TLPD. Pacjenci stosujący SSRI rzadko skarżą się na skutki uboczne. Tego typu leki na depresję sprawdzają się w wypadku mniejszego nasilenia choroby.

1.3. Leki przeciwdepresyjne o innym mechanizmie działania

Jest to grupa leków stosunkowo nowa. Używane są od niedawna, dlatego trudno stwierdzić czy mogą konkurować z TLPD lub SSRI. Do tego typu leków antydepresyjnych zaliczamy miedzy innymi leki o powolnym wchłanianiu, leki skierowane przeciw konkretnym fobiom (np. Przeciw fobii społecznej).

2. Leczenie depresji

Leczenie depresji polega na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, środków uspokajających, środków zapobiegających nawrotowi choroby. Istnieją też ziołowe leki antydepresyjne, są nimi na przykład dziurawiec zwyczajny. Leczenie depresji jest wzbogacane o psychoterapię. Leki antydepresyjne, leki psychotropowe są wydawane na polecenie lekarza. Warto pamiętać, że leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, co nie oznacza, że nie powodują innych skutków ubocznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.