Badania hormonalne przy staraniach o dziecko

WItam. Od 6 cykli staramy się z mężem o dziecko. Nigdy nie chorowałam na jakieś choroby przewlekłe, ani nie miałam większych problemów ze zdrowiem. Oczywiście miałam robione ginekologiczne usg i wyszło, że wszystko jest prawidłowo. Po 6 miesiącach postawnowiłam zrobić na własną rękę badanie hormonalne. Oto ich wyniki (5 dzień cyklu): estradiol 115 pg/ml, faza folikularna:0-160, faza folikularna 2 i 3 d.c. - 0-84, FSH 5,1 mIU/ml, faza fol. 2,8-11,3, faza fol. 2 i 3 d.c. 3-14,4, prolaktyna 29,5 ng/ml, normy 1,9-25, LH 4,6 mIU/ml, faza fol. 1,1-11,6, faza fol. 2 i 3 d.c. 17-77, testosteron 92,8, kobiety owulujace 0-80, DHEA(S) 187 ug/dl, kobiety 35-430. W 22 dniu cyklu zrobiłam z kolei badania za granicą w innych jednostkach, więc tutaj nie jestem w stanie zinterpretować dobrze wyniku: progesteron 23,5 nmol/I, prolaktyna 510 mIE/I. Moje pytanie brzmi, czy tak duże odchylenie od normy prolaktyny i testostreonu może uniemożliwiać mi zajście w ciążę? Czy reszta wyników jest prawidłowa? Oczywiście wybieram się do lekarza, ale w kraju będę dopiero za tydzień i chciałabym wiedzieć coś wcześniej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przedstawionych wynikach od normy odbiega prolaktyna i testosteron. Podwyższony poziom prolaktyny może mieć wpływ na Pani płodność i wymaga wyjaśnienia. Wykonuje się test z metoklopramidem, aby ustalić, czy jest to hiperprolaktynemia czynnościowa, czy związana ze zmianami organicznymi (gruczolak przysadki), i ustala dalsze leczenie. Poziom prolaktyny jest również zmienny w ciągu doby, mają na niego wpływ takie czynniki, jak: sen, stres, rodzaj posiłku, używki, więc trudno go interpretować na podstawie jednego pomiaru.

Badania w 22 dniu cyklu wykazują również niewielkie podwyższenie poziom prolaktyny, progesteron jest prawidłowy.

Podwyższony testosteron może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi pochodzenia nadnerczowego lub jajnikowego i również wpływa na płodność. Tu potrzebna jest dodatkowa diagnostyka hormonalna, aby ustalić źródło hiperandrogenizmu.

Podsumowując - poziom prolaktyny i testosteronu jest u Pani nieznacznie podwyższony. Może to mieć związek, ale nie musi, z trudnościami prokreacyjnymi. Jednak o jakichkolwiek trudnościach mówi się po roku regularnego współżycia bez żadnych zabezpieczeń, tak więc ma Pani jeszcze czas. W razie dalszego niepowodzenia, konieczna będzie opisana po krótce diagnostyka hormonalna - wizyta u endokrynologa, warto także zwrócić uwagę na męża i pamiętać, że on również powinien wykonać badania.