Białe plamki na zębach u 2-latki

witam, córka ma 2 lata i dziś zauważyłam białe plamki na górnych jedynkach (między prawą a lewą) przy dziąśle i na górnej części prawej jedynki jest plama a także na prawej dolnej trójce. Ząbki myjemy. Czy to może być oznaka próchnicy? Dodam, że na początku tygodnia tych plamek nie widziałam...

Pojawiły się białe plamy próchnicze, najczęściej umiejscowione w okolicy przydziąsłowej. Zalecam dokładniejszą higienę i weryfikację w gabinecie, przestrzegam przed podawaniem dziecku w trakcie snu mleka, kaszek i innych napojów słodkich, co moż być przyczyną rozwoju próchnicy butelkowej.

Witam,
Takie plamki nie powstają w ciągu tygodnia.Zapewne były już wcześniej. Warto udać się do dentysty aby zbadać twardość tkanek i zadecydować jakie postępowanie wdrożyć. Jeśli powierzchnie są juz miękkie jak najszybciej trzeba podjąc leczenie, żeby kolejne zęby się nie zarażały.
Sama higiena często nie wystarczy do utrzymania zębów w zdrowiu. Ważna jest również dieta, zabiegi profilaktyczne, czynniki genetyczne.
Zęby w tym wieku dobrze jest myć minimum 3 razy dziennie pastą z fluorem 450 ppm( to jednostki w jakich liczona jest ilość fluoru).Proszę się nie bać fluoru w pastach. Używając odpowiednią ilość- u 2 latka- 1-2 milimetry wywieramy działanie profilaktyczne nie szkodząc dziecku.
Po wieczornym szczotkowaniu nie należy juz podawać żadnego jedzenia a do picia wodę. Każde nocne jedzenie lub picie napojów zawierających cukier będzie sprzyjało powstawaniu próchnicy. Nawet jesli dziecko coś je w nocy, powoli proszę rozcieńczać wodą i odchodzić od tego.
Przy zachowaniu zdrowych nawyków, dobrej higienie i kontroli dentysty jest możliwe, że zmiany nie pojawią się na innych zębach.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała