Ból ósemki po kontakcie ze słodkim

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zęba prawej strony górnej części szczęki tzw "ósemki" Kiedy ma styczność ze słodkim pokarmem powoduje ból kilkunasto sekundowy, który ustaje. Przy każdym szczotkowaniu tego zęba po przejechaniu po nim na szczoteczce pozostaje bardzo nieprzyjemny zapach. Czy to świadczy, że jest zepsuty? Czy tą "ósemkę" można wyrwać?

Nie każdy ząb 8 należy usuwać.Bywa,że tzw. zęby mądrości są bardzo "pożyteczne". Przed podjęciem decyzji co z nimi robić warto wykonać zdjęcie panoramiczne i skonsultować się z lekarzem podczas bezpośredniego badania.

Witam serdecznie,
Należy jak najszybciej udać się na wizytę do stomatologa i dokładnie przebadać zęba. Najprawdopodobniej jest to zniszczenie zęba przez próchnicę i im dłużej będzie się zwlekać, tym większe ryzyko leczenia kanałowego.
Ósemki wyrywamy, jeśli są do tego wskazania. W przypadku kiedy brakuje nam z tej strony któregoś z dużych zębów (trzonowych), to staramy się za wszelką cenę zachować ósemkę.

Tzw. ósemki to zęby, które często powodują powikłania. Z racji położenia na końcu łuku zębowego ich prawidłowa higiena jest utrudniona, co sprzyja ubytkom i stanom zapalnym. Pokarm gromadzący się w trudno dostępnych miejscach to raj dla bakterii, czego efektem jest nieprzyjemny zapach najpewniej wynikający z toczącej infekcji bakteryjnej tkanek otaczających ząb. Ząb jak najbardziej może być zepsuty, mało prawdopodobne by była to nadwrażliwość. Polecam dokładną higienę tego miejsca, nitkowanie i stosowanie płukanek, które działają antybakteryjnie i antyseptycznie. Takiego zęba najlepiej profilaktycznie usunąć, aby w przyszłości nie stanowił ryzyka.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry