Brak miesiączki przez 6 miesięcy

Pisałam ostatnio o mojej przyjaciółce, która współżyła niedawno z chłopakiem [dokładnie tydzień temu ] prędzej też z nim współżyła, jednak nie miała miesiączki od jakichś 6 miesięcy [dostała ją dopiero 6 dni temu ]. Od niedawna ma mdłości. Czy to ciąża?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Nie da się odpowiedzieć przez internet, w dodatku na podstawie tak skąpych informacji, czy Pani przyjaciółka jest w ciąży.

Tak rzadkie występowanie miesiączek związane jest zapewne z poważnymi zaburzeniami hormonalnymi, które mają negatywny wpływ na płodność (owulacje pojawiają się rzadko lub wcale). Prawdopodobieństwa zajścia w ciążę jest więc na pewno mniejsze niż u kobiet mających regularne cykle.

W pierwszym trymestrze ciąży zdarzają się skąpe krwawienia w terminach, w których pojawiałyby się miesiączki, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Pojawienie się miesiączki nie jest więc niezbitym dowodem na to, że do niego nie doszło. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu z moczu (i powtórzenie go po tygodniu, jeśli wynik będzie negatywny).

Nudności natomiast to jeden z wielu objawów ciąży. Mogą one pojawiać się również w wielu innych stanach, np. zatruciu pokarmowym lub infekcji w obrębie przewodu pokarmowego.

W związku z silnie zaburzonym cyklem miesięcznym, Pani przyjaciółka powinna zgłosić się do lekarza ginekologa celem diagnostyki hormonalnej.

Zapraszam również do lektury artykułów w naszych serwisach:
http://parenting.pl/portal/objawy-ciazy
http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0

Pozdrawiam serdecznie!