Brak stabilizacji i ciągła zmiana pracy

Witam, od pewnego czasu zastanawiam się czy z moją osobą jest wszystko w porządku? Mój problem polega na ciągłej zmianie pracy. Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy zwalniałam się z jednej firmy, w której pracowałam 6 lat i co drugi rok awansowałam. Tam wszyscy we mnie wierzyli i wręcz na siłę wypychali na leprze stanowiska, kiedy sama zaczęłam w siebie wierzyć i postanowiłam kontynuować pracę w innym miejscu zaczął się dramat. Najpierw uciekłam z jednej pracy (było to stanowisko kierownicze), bo było ciężko i atmosfera zarządzania przez zamordyzm już na samym szkoleniu. Potem długo szukałam innej pracy, kiedy ją znalazłam chodziłam do niej na siłę i już po trzech tygodniach szukałam innej, zwolniłam się, znalazłam inną, okazała się totalną porażką, znów przesiedziałam dwa miesiące w domu. Następnie znów udało mi się, znalazłam inną pracę (ponownie stanowisko kierownicze). Pracuję miesiąc i stwierdzam, że to znowu nie to, a to organizacja nie ta, a przez to niemili klienci, a to przełożona mało konkretna, a to problem z personelem i znów zaczynam wysyłać CV. Mój partner twierdzi, że powinnam się iść leczyć, bo mi wszędzie źle, nigdzie nie mogę się odnaleźć, zawsze znajdę w dziurę w całym. Czasem nie wiem czy to sentyment i porównywanie wszystkich firm do tej jednej czy też jestem osobą, która wie, co chce od życia, czy może to też jakaś fobia? Wspomnę jeszcze tylko, że wcześniej nie miałam takich problemów, zaczynałam swoją karierę od: pierwsze miejsce 1 rok, drugie 7 lat, no i 6 lat, o których wspominałam, a teraz nie wiem, co się dzieje?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Przez Internet trudno o jakąkolwiek diagnozę ze względu na fakt, że nie możemy ze sobą bezpośrednio porozmawiać i nie widzimy się. Nie wiem, czy Pani problemy natury zawodowej wynikają z problemów osobowościowych, czy raczej lokują się na zewnątrz Pani, np. w strukturach przedsiębiorstw, w jakich do tej pory Pani pracowała, personelu, w kiepskiej atmosferze w pracy itp. Pani zwalnianie się z pracy na tle niestabilnych warunków zatrudnienia i ogólnie kiepskiej sytuacji na rynku pracy wydaje się być lekkim szaleństwem, ale na pewno Pani decyzje muszą mieć określone przyczyny. Bardzo prawdopodobne, że kolejne miejsca zatrudnienia porównuje Pani do tego, w którym czuła się najlepiej, w której Panią doceniano i awansowano w strukturach firmy. Uwierzyła Pani w swoje możliwości i pojawił się u Pani apetyt na lepsze stanowiska, lepiej płatne i prestiżowe posady. Być może faktycznie kolejne miejsca pracy i kierownicze stanowiska, które Pani obejmowała, nie spełniały Pani oczekiwań, bo coś tam do końca nie grało. Myślę jednak, że jeżeli Pani partner zauważył, że coś jest na rzeczy, że ciągle zmienia Pani pracę i wciąż nie jest z niej zadowolona, to musi coś być nie w porządku. Bardzo wątpię, by cierpiała Pani na jakiś rodzaj fobii. Być może Pani po prostu sama do końca nie wie, czego chce, że trudno sprecyzować Pani własne cele zawodowe. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego, który pomógłby Pani odkryć aspiracje zawodowe i wyklarować pogląd, jak ma wyglądać Pani kariera za 5, 10 czy 15 lat. Pomagają w tym różne testy psychologiczne, np. SELF-SWOT. Rozmowa z doradcą zawodowym pomogłaby Pani również zastanowić się, czy dotychczasowa ścieżka zawodowa jest adekwatna do Pani zdolności, umiejętności, wiedzy, preferencji, systemu wartości. Więcej na temat planowania kariery może przeczytać Pani pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/planowanie-kariery-zawodowej http://portal.abczdrowie.pl/wypalenie-zawodowe http://portal.abczdrowie.pl/relacje-z-szefem http://portal.abczdrowie.pl/stres-w-pracy Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie, tak sobie pomyślałam (do rozważenia), że być może Pani powołaniem jest własna Firma, tym bardziej że ma Pani w swoim wachlarzu doświadczeń stanowiska kierownicze?

Myślę, że pomocna byłaby dla Pani taka zwyczajna rozmowa, może i praca psychologiczna rozwojowa.

Gdyby zechciała Pani ze mną o tym porozmawiać, zapraszam do kontaktu na Skype.

Życzę Pani tego, czego Pani teraz potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com