Co oznacza taki wynik TK u 40-latka?

Witam Robiłem ostatnio badanie Tk jamy brzusznej, i przy okazji wyszło mi : Oddzielone fragmentu kostne przy stropach panewek - niespojone jądra kostnienia? Zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych, w tym liczne podchrzęstne torbiele panewek (największa po prawej o wym. 18 x9 x28 mm). Nierówności blaszek granicznych - guzki Schmorla jak po przebytych zaburzeniach kostnych Jakie dalsze kroki powinienem podjąć ? Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan profilaktyczne badania, które mogą wskazać na pewne nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu wielu narządów. To najlepsza możliwość wykluczenia lub potwierdzenia wielu schorzeń. Często zdarza się sytuacja, że podczas badania, można zaobserwować zmiany w obrębie innych, sąsiadujących narządów. Prawdopodobnie było tak w Pana przypadku.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, stwierdzono u Pana występowanie guzków Schmorla (prawdopodobnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa). Są to patologiczne zmiany w obrębie kręgów, występujące pod postacią przepukliny. Guzki te pojawiają się głównie w wyniku nadmiernych obciążeń kręgosłupa. Są one również jednym z pierwszych objawów zwyrodnienia. Kolejną przyczyną takiego stanu może być również osteoporoza.

Zmiany te nie zawsze dają objawy bólowe. Często są wykrywane przypadkowo podczas badań diagnostycznych. Istnieją jednak sytuacje, że guzki te charakteryzują się uciążliwym bólem, obniżając przy tym komfort życia.

Dodatkowo tomografia wykazała zwyrodnienie w stawach biodrowych oraz niewielkie torbiele panewek. Są to zmiany, które wymagają konsultacji u lekarza neurologa lub ortopedy.

Ze względu na odległość, trudni jest ocenić Pana aktualny stan zdrowia, dlatego też zalecamy wizytę u specjalisty. Lekarza po dokładnej analizie wyników badań oraz badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/guzek-schmorla

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-biodrowego-koksartroza

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-guzki-schmorla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.