Co oznacza wynik cytologii 35-latki?

Witam, bardzo proszę o pomoc i interpretacji. Dziś odebrałam cytologie i jestem załamana. Grupa IIIb, atypowe komórki nabłonka (ASC), nie można wykluczyć zmiany śródnabłonkowa wysokiego stopnia (ASC-H€, odczynów zmiany komórkowe związane z zapaleniem. Dziękuje, Kobieta, 35 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę z wynikiem udać się do ginekologa. On najpewniej zleci badanie kolposkopowe, które pomoże wyjaśnić wynik. Obraz cytologii nie wykazał komórek nowotworowych, jedynie komórki o potencjale nowotworowym, które bez leczenia mogłyby się za kilka lat przekształcić w nowotwór. Dlatego proszę spokojnie przejść dalszą diagnostykę.