Co robić, jeśli mocno boli mnie ząb?

Co zrobić jeżeli boli mnie ząb... raz mocno raz mniej... Ja chodze do dentysty robiła mi kiedyś. DO sąsiadki dentystki przyjechałem kiedys i u mnie ubytek - bakterie czy coś wierciła mi zatruła zęba no bolało mocno.... Nocy nie moglem przespać. I od wczoraj mnie prawa dolna strona boli a boje iśc bo nie lubię wiercenia i zastrzyków... Co robić

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku silnego bólu zęba wskazana jest wizyta u stomatologa, który będzie mógł bezpośrednio ocenić jego stan i określić przyczynę bólu. Jeżeli dodatkowo towarzyszy mu stan podgorączkowy oraz opuchlizna twarzy to konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą.

Ból zęba może pojawić się w przypadku próchnicy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu stawu skroniowo-żuchwowego lub na skutek urazu mechanicznego zęba. Ból może mieć również związek z chorobami przyzębia. Jeżeli z kolei pojawia się w przypadku spożywania gorącego lub zimnego napoju prawdopodobnie ma to związek z nadwrażliwością zębów. Do czasu wizyty u lekarza może Pan posiłkować się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty w aptekach lub drogeriach. Ulgę mogą przynieść również zimne okłady na policzek po stronie bolącego zęba.

Aby zapobiegać takim sytuacjom na przyszłość warto pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, unikać posiłków bogatych w cukry oraz odbywać regularne przeglądy dentystyczne.

Więcej na temat przyczyn bólu zęba przeczyta Pan w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami eskpertów abczdrowie na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-od-dluzszego-czasu-boli-mnie-zab

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-tak-mocno-boli-mnie-zab

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-boli-zab-po-zatruciu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.