Co zrobić w przypadku osoby, która nadużywa alkoholu?

Witam co zrobić z bratem który zamieszkuje wraz z mamą i 2 młodszego rodzeństwa 18 i 14 lat uczących się.Brat nadmiernie nadużywa alkoholu i awanturuje się i nie chce opuścić domu nawet gdy mama każe mu się wynosić z domu.Moim zdaniem mama jest osobą współuzależniona od brata.Najgorsze w tym wszystkim mama broni go na wszelkie sposoby a młodsze rodzeństwo na to wszystko musi patrzeć i przede wszystkim słuchać.Gdzie mogę udać się z pomocą.

W Pana wypowiedzi dostrzegam rozbieżności w zachowaniu matki - z jednej strony "każe mu się wynosić z domu", z drugiej "broni go na wszelkie sposoby". Z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o mechanizmie współuzależnienia. O ile rozpoczęcie leczenia uzależnienia od alkoholu przez Pana brata nie będzie możliwe, dopóki samodzielnie nie dostrzeże problemu i nie będzie miał motywacji do podjęcia terapii, o tyle może Pan spróbować zachęcić mamę do podjęcia konsultacji z terapeutą uzależnień, aby pomógł jej zrozumieć sytuację, w której się znalazła, dzięki czemu w przyszłości zmiana jej zachowania wobec uzależnionego syna przyczyni się (lub zmusi) do jego refleksji nad swoją chorobą.