Czy gradówka musi być usunięta chirurgicznie?

Czy gradziak mósi być usunięty chirurgiczne? Jeśli nie ma objawów, co do wyglądu powieki takich, jak widziałem w artykułach. A nawet bym rzekł, że po przepisania przez lekarza okulistę leków: krople i maść na receptę, powieka wybladała, nie jest już zaczerwieniona (chociaż w części wewnętrznej prawego jak i lewego jest delikatne zaczerwienienie). Czy ewentualnie taki zabieg jest bolesny? Czy ewentualnie może obejść się bez zabiegu?

Jeśli gradówka jest 2-3 mm to można nie operować. w innym przypadku zabieg jest wskazany,ze względu na potencjalny materiał zakażny w gradówce. Zabieg jest robiony w znieczuleniu miejscowym, czyli 1 zastrzyk, potem nie powinno boleć. szwów nie ma, opatrunek uciskowy zdejmuje się w 2 dobie.

Witam.
Nie każda gradówka musi być chirurgicznie usunięta ponieważ niektóre z nich same się wchłaniają po stosowaniu leków do oczu.
Pozdrawiam