Czy infekcja dróg moczowych się rozprzestrzeniła?

Dzień dobry W badaniu ogólnym moczu wyszła mi obecność azytonów, leukocyty w normie. Od 8 dni odczuwam czasami parcie na pęcherz pierwszy dzień był bardzo intensywny jednak teraz jest lepiej i mam częstomocz. Przed wczoraj zaniosłam mocz na badanie na posiew moczu. Na badanie czeka się ok. 5 dni także moje pytanie brzmi czy przez ten czas może infekcja może rozprzestrzenić do nerek? Od 4 dni biorę urofuragine, a na początku infekcji brałam urosept. Nie potrafię stwierdzić czy po nich objawy się polepszyły. Nic mnie nie boli/piecze itp. Jedynie czasami mam uczucie dyskomfortu w cewce moczowej po oddaniu moczu, a mocz oddaję często, ale w normalnych ilościach i a barwę jasną żółtą. Mam zdrowe nerki i jestem młodą osobą. Martwię się tylko żeby do czasu otrzymania badań infekcja może się rozprzestrzenić.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Zakażenie układu moczowego to bardzo częsta przypadłość i dotyczy głównie kobiet. Wynika to przede wszystkim z budowy anatomicznej cewki moczowej oraz jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem.

Schorzenie to diagnozuje się na podstawie analizy moczu oraz posiewu bakteryjnego. Do najczęstszych objawów ZUM zaliczyć można: częste oddawanie moczu, bóle podbrzusza, świąd, pieczenie oraz ból w trakcie mikcji. Natomiast symptomami, które mogą świadczyć o zapaleniu górnych dróg moczowych, w tym nerek są: krwiomocz, gorączka, osłabienie, bóle pleców w okolicy lędźwiowej, wzdęcia, wymioty oraz biegunka.

Obecność azotynów w moczu może wskazywać na zakażenie bakteryjne układu moczowego. Natomiast schorzenie to stwierdza się głównie przy równoczesnej obecności w moczu leukocytów oraz białka.

W Pani przypadku, wynik analizy moczu wskazał brak obecności leukocytów. Przyczyną występowania azotynów może być również źle pobrana oraz przetrzymywana (w zbyt wysokiej temperaturze) próbka moczu, a także cukrzyca.

Leczenie, które Pani wydaje się być prawidłowe. W pierwszej fazie kuracji można stosować preparaty ziołowe, a także te preparaty, które zawierają duże dawki witaminy C oraz wyciąg z żurawiny.

Po otrzymaniu wyniku posiewu proponujemy wizytę u lekarza rodzinnego w celu ustalenia dokładnej przyczyny Pani dolegliwości. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce lub powtórzeniu analizy moczu oraz o ewentualnej antybiotykoterapii.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/azotyny-w-moczu-przyczyny-badanie-moczu-infekcja-drog-moczowych-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-drog-moczowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.