Czy maść ichtiolowa jest dobra na torbiel włosową?

Czy maść ichtiolowa jest dobra na torbiel wlosowa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiel włosowa czy też pilonidalna pojawia się w wyniku zakażenia mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej, zatem w przebiegu leczenia stosuje się antybiotykoterapię, a niekiedy potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-pilonidalna.

Maść ichtiolowa ma działanie przeciwbakteryjne, więc może być pomocna w leczeniu torbieli włosowej – zwłaszcza jeśli zmiana nie jest duża i nie powoduje większych dolegliwości bólowych. Maść wyciąga ropę i ma działanie ściągające, więc powinna przyspieszyć gojenie rany. Więcej informacji o maści ichtiolowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/masc-ichtiolowa-opis-wskazania-przeciwwskazania-srodki-ostroznosci-dzialania-niepozadane. Dodatkowo może Pan spróbować robić ciepłe okłady na torbiel. Jeśli jednak to nie zda egzaminu, konieczna będzie wizyta u lekarza – torbiel włosowa może nawracać, wówczas jedynym a zarazem najskuteczniejszym sposobem pozbycia się jej jest usunięcie zmiany.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.