Czy mogło dojść do zatrucia w ciąży?

Witam jestem w 32 tygodniu ciąży obawiam sie ze przez przypadek zjadlam parówki które były 3-4 dni po dacie przydatności. Same parówki nie wskazywaly na zepsucie, przed zjedzeniem zostały ugotowane, żadnych objawów zatrucia pokarmowego nie mam. Niestety w lodówce mam jeszcze jedno opakowanie i sprawdziłam datę a co do poprzedniego opakowania nie jestem teraz pewna. Martwię się czy ewentualne spożycie mogło zaszkodzić dziecku. Czy jeśli nie miałam żadnych objawów to ryzyko zatrucia jest małe?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli nie wystąpiły u Pani żadne objawy, które mogłyby wskazywać na zatrucie pokarmowe, to najprawdopodobniej nie ma się czego obawiać.

Przede wszystkim nie ma Pani pewności co do terminu przydatności. Poza tym – jak sama Pani wspomina – parówki nie wyglądały na zepsute, a przed spożyciem zostały ugotowane. Gdyby spożyte przez Panią parówki doprowadziły do zatrucia pokarmowego, to z pewnością odczuwałaby Pani niepokojące dolegliwości, takie jak: bóle brzucha, nudności czy wymioty.

W obecnej sytuacji nie ma powodów do niepokoju, choć jeśli sytuacja ta nie daje Pani spokoju, można poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego ciążę.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zjedzenie-przeterminowanej-szynki-w-ciazy-mi-zaszkodzilo,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zjedzenie-salatki-z-przeterminowanym-majonezem-w-22-tc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jedzenie-przeterminowanego-majonezu-w-35-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.