Czy na tym etapie ciąży mogłam zaszkodzić dziecku?

Jestem w 17 tygodniu ciąży. Wczoraj zjadłam ciasto i mocno się zatrułam, bardzo wymiotowałam, miałam gorączke i ból mięśni, który utrzymywał sie jeszcze kolejnego dnia. Niestety po upływie doby mąż zobaczył, że na cieście pojawiła się zielona pleśń wiec z pewnością z tego powodu się zatrułam. Wizytę u ginekologa mam dopiero za 2 tugodnie a bardzo się denerwuję, że to bardzo zaszkodzi mojemu dziecku. Wiem, że już nie da się nic z tym zrobić ale czy na tym etapie ciąży lub pozniej będzie widać, że już coś jest nie tak z dzieckiem?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zatrucie pokarmowe nie powinno mieć wpływu na nienarodzone dziecko.

W przypadku wystąpienia zatrucia pokarmowego w ciąży należy spożywać duże ilości wody oraz uzupełniać elektrolity. Ważne, aby nie dopuścić do odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych.

Jeśli dojdzie do silnych wymiotów bądź biegunek można wspomagać się lekami przeznaczonymi dla kobiet ciężarnych. Gdy dolegliwości będą się nasilać lub nie ustępują przez dłuższy czas, można zgłosić się do szpitala.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatrucie-pokarmowe-w-6-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatrucie-pokarmowe-w-pierwszych-tygodniach-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatrucie-pokarmowe-w-21-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.