Czy można łączyć Siofor i alkohol?

Dzień dobry , zażywam tabletki siofor 1000 xr na insulinooporność. Za tydzień idę na urodziny czy mogę pić alkohol ? Tego dnia jeśli będę pić to pominąć tabletkę czy normalnie ją przyjąć ?
KOBIETA, 27 LAT 8 miesięcy temu

Należy unikać picia alkoholu przy leczeniu metforminą z uwagi na ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Takie powikłanie występuje najczęściej przy nadmiernym spożyciu, wypicie lampki wina czy szklanki piwa raczej nie stwarza dużego ryzyka. Najlepszym wyjściem będzie zażycie dawki leku i wstrzemięźliwość od alkoholu.