Czy nie noszenie okularów pogarsza wadę wzroku?

Witam. Nosze okulary od 6 roku życia. Teraz mam 18 lat i moja wada wynosi L=+1 i P=+2. Bez okularów widzę dobrze i nie potrzebuje ich w codziennym życiu. Czy to że ich nie noszą spowoduje pogorszenie mojej wady?

18 LAT ponad rok temu

Witam,
Nadwzroczność jest to wada wzroku polegająca na powstawaniu na siatkówce nieostrego obrazu obiektu położonego przede wszystkim z bliska.

W oku istnieje mechanizm akomodacji, tzn. zwiększania mocy optycznej oka przez zmianę mocy soczewki, co w normalnych warunkach jest konieczne gdy oglądamy obiekt położony blisko oczu. Nadwzroczność fizjologicznie występuje u małych dzieci, gdyż ich gałki oczne jeszcze rosną . Dzieci  jednak, a także młodzież, mają bardzo dużą zdolność akomodacji, spowodowaną elastycznością soczewki.

Brak korekcji u młodych osób, a tym samym nadmierna akomodacja, może prowadzić do powstania tzw. zeza akomodacyjnego.

Proponuję systematyczne kontrole okulistyczne i dobór korekcji zgodnie z zaleceniem prowadzącego lekarza okulisty.

Pozdrawiam serdecznie.