Czy niespełna roczne dziecko może mieć autyzm?

Witam serdecznie, mam pytanie, czy mój 10 miesięczny synek może mieć autyzm? Panicznie się boje a jak naczytałam się w internecie to już strach jest wręcz paniczny. Synek ma 10 miesięcy nie gaworzy typowo tylko AAa, eee ej czasem AM. Z reakcją na imię te jest różnie raz reaguje a raz nie. Gestu wskazywaniania palcem też brak tylko jak czym się bawi to paluszek wskazujący jest używany, żeby to dotknąć, zobaczyć. Wydaje mi się że kontakt wzrokowy jest ponieważ patrzy mi w oczy cieszy się na mój widok. Już sama nie wiem co myśleć za tydzień mamy neurologopede. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

W takim wieku nikt jeszcze nie rozpozna u dzieciaczka całościowych zaburzeń rozwoju. Trzeba obserwować, być uważnym ale też zdać się też na to co mówią lekarze i specjaliści, którzy będą wykonywać bilanse rozwojowe dziecka. Czytanie internetu i nakręcanie się każdą informacją nie pomoże a tylko przesłoni uroki macierzyństwa.

Pozdrawiam

Agata Majda

www.pracowniaterapeutyczna.eu