Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować ból po stosunku?

Od września 2010 roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Po pewnym czasie od rozpoczęcia zażywania tabletek zauważyłam po każdym stosunku lekki ból i zaczerwienienie. Ból z czasem przechodzi. Czytałam, że tabletki mogą powodować suchość pochwy, aczkolwiek tego u siebie nie zauważyłam, wręcz przeciwnie. Dodam, że mam jednego partnera. Czy przyczyną mogą być tabletki i jest jakiś sposób na zapobieganie temu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki bezpośrednio nie będą powodować bólu podczas stosunku. Mogą one doprowadzić do suchości pochwy, o czym Pani napisała. Jeśli nie jest to powodem, to trzeba go szukać gdzie indziej. Może dochodzić do podrażnienia pochwy związanego z używaniem drażniących kosmetyków - podczas współżycia następuje dalsze, mechaniczne podrażnienie pochwy, skutkujące bólem. Częstym powodem bólu są infekcje. Przy bólu występującym "głębiej" możemy mieć do czynienia z endometriozą, chociaż jej objawy powinny akurat się zmniejszyć przy tabletkach antykoncepcyjnych.

Jeśli problem będzie się powtarzał, proszę się skontaktować ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!