Czy to możliwe, że jestem chory na boreliozę?

Witam i mam pytanie w związku z nietypowymi objawami.

Od jakiś dwóch miesięcy mam bóle stawów kolanowych i kolana strasznie mi "skrzypią", oraz odczuwam w nich ból. Od niedawna dołączyły się również bóle innych stawów i mięśni. Do tego czuje się osłabiony. Chociaż nie schudłem, a nawet trochę wręcz przytyłem. Jedyne ukąszenie kleszcza jakie zaobserwowałem miało miejsce około dwóch lat temu (kleszcza nie znalazłem, ale znajomi zauważyli, że mam krew na głowie, a było to po wizycie w lesie, więc bardzo prawdopodobne jest, że sobie tego kleszcza po prostu zdrapałem, nie wiedząc o tym). Czy jest możliwe że pierwsze charakterystyczne objawy wystąpiły po prawie dwóch latach? Jak mogę to sprawdzić, jakie powinienem wykonać badania i gdzie.

Bardzo proszę o wyjaśnienie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Przyczyna Pana objawów niekoniecznie tkwi w boreliozie. Etiologię takich objawów mogą stanowić bowiem choroby układowe, reumatyczne, infekcyjne czy zwyrodnieniowe. By zweryfikować konkretną przyczynę owych objawów powinien wybrać się Pan do lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze wywiad, zbada Pana, ewentualnie zleci badania dodatkowe oraz znajdując potencjalną przyczynę skieruje Pana do konkretnego specjalisty.

Jeśli uważa Pan, że przyczynę stanowi jednak borelioza, można to zweryfikować poprzez specjalne testy serologiczne. Można je wykonać w każdym laboratorium.