Czy takie objawy mogą sugerować boreliozę?

Witam.

Moje objawy rozpoczęły się w kwietniu (z zapamiętanych): suchość oczu (stany zapalne), drżenie powiek, ból stawu dużego palca (wynik na dnę moczanową negatywny), następnie stawów biodrowych i nadgarstków. Udałam się do lekarza, gdy bardzo spuchły mi stawy rąk i kostki. Zasugerowałam, że może to być związane z boreliozą, gdyż byłam wielokrotnie pogryziona przez kleszcze (już w dzieciństwie). Wykonałam wyniki (Borelioza IgM 161,22; IgG 16,15 przy <16) i rozpoczęłam leczenie antybiotykiem U*** przez 1,5 m-ca i następnie 2 tyg. kurację A***. Jednocześnie rozpoczęłam "leczenie" stawów E*** 10. Po zakończeniu leczenia antybiotykami, w czerwcu powtórzyłam wyniki - IgM 96,67 ( <16), przy OB 30 i CRP 49,39 (<5). Moje stawy - nadgarstki, palce rąk, kolana nadal puchną (są rozpierane jakby od środka ) i nadal bolą - przy stopniowym odstawianiu E***. Dawka 10 mg 2xdz jest zbyt mała. Właśnie otrzymałam kolejne wyniki po 2,5 m-ca od odstawienia antybiotyków - IgM 130,51(czyli znów w górę) ; IgG 11,64 (<16). Nie wiem co dalej, lekarze rozkładają ręce... Chciałabym odstawić sterydy, bo brzuszek urósł, ale stawy nie pozwalają :( Proszę o radę.

Pozdrawiam serdecznie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W boreliozie, gdy dochodzi do zajęcia stawów są to najczęściej jeden albo kilka dużych stawów (kolanowy, skokowy, łokciowy)- zwykle obecny jest obfity wysięk w jamie stawowej. Nie stosuje się sterydoterapii w czasie zajęcia stawów przez boreliozę.

Ponieważ:
- nie ma Pani charakterystycznych objawów boreliozy stawowej
- jest dobra reakcja na sterydoterapię
- przeszła Pani cały cykl leczenia przeciwko boreliozie
- dodatnie są wciąż IgM (świadczące o świeżym zapaleniu), przy ujemnych JgG

Wydaje się, że potrzebna jest diagnostyka w kierunku innych chorób układowych zajmujących stawy, a wynik dodatni IgM może być fałszywie dodatni. By ostatecznie wykluczyć boreliozę można przeprowadzić test potwierdzający metodą Western blot lub PCR. Proponowałabym wykonanie podstawowego panelu przeciwciał (np. czynnik reumatoidalny, ANA, anty-CCP), co może naprowadzić na inną chorobę. Oczywiście w tym celu potrzebna jest konsultacja reumatologa. Ponadto warto wykonać zdjęcie rtg ręki i nadgarstka - by ocenić, czy są jakieś charakterystyczne zmiany kostne i przystawowe.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!