Czy ubytek w zębie można załatać kremem do protez?

Wczoraj złamałam ok pół zęba jedynki. Jak tam dotykam jezykiem to mnie boli tak samo przy piciu lub jedzeniu. Niestety nie mogę iść do dentysty bo jestem za granicą i leczenie tu by było strasznie drogie więc muszę czekać do września. Czy do tego czasu ubytek w zębie moge załatać kremem do protez by tak nie bolało podczas różnych czynności? Czy może źle by wpłynęło na tego zęba lub może jakaś inny sposób by tak bardzo mi to nie przeszkadzało i nie bolało?

Dzień dobry, rzeczywiście jest Pani w bardzo trudnej sytuacji. Zamykanie ubytku kremem do protez ma pewną wadę, kremu nie daje się usuwać i bardzo trudno jest utrzymać to miejsce w czystości. Problematyczne jest nie tylko to, że przy różnych czynnościach, uraża Pani bolące miejsce, niestety do zęba mogą się cały czas dostawać bakterie. Dlatego ważna jest bardzo dobra higiena jamy ustnej. Oprócz mycia zębów, można płukać też chlorhexydyną, ale tylko kilka dni, nie cały miesiąc. Można co prawda zabezpieczyć czasowo ząb kremem do protez, albo gumą do żucia (koniecznie bez cukru i z xylitolem!) Niestety najlepszym rozwiązaniem jest udać się do dentysty przynajmniej po doraźną pomoc, ponieważ we wrześniu może już być możliwe tylko leczenie kanałowe.

Takie działanie nic nie da. Ze wszelkimi uszkodzeniami zęba najlepiej zgłaszać się do dentysty, który najlepiej rozwiąże Pani problem. W zależności od skali ubytku zęba można zastosować licówkę, koronę lub rekonstrukcję za pomocą materiału kompozytowego. Poza tym, jeśli ząb boli, a został złamany np. po upadku, to może się okazać, że potrzebne będzie również leczenie kanałowe (uraz mechaniczny mógł naruszyć miazgę zęba). Ewentualnie można zapytać w aptece o tymczasową plombę do samodzielnego założenia, ale to rozwiązanie krótkotrwałe i doraźne.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl