Czy w badaniu krwi można wykryć raka?

Dzień dobry, Czy poprzez zwykłe badanie krwi można wykryć raka? Tyle się mówi o tych nowotworach, o zagrożeniu życia, że już sama nie wiem czy się badać, czy nie. Jeżeli nowotworu nie można zdiagnozować poprzez badanie krwi, to jak wygląda takie badanie, jak się nazywa? Czy każdy powinien wykonać badanie na wykrycie nowotworu? Czy tylko osoby w grupie ryzyka, to znaczy osoby, w których rodzinie występowały choroby nowotworowe? Bardzo się boję zachorować na nowotwór i stąd moje pytania. Bardzo proszę o fachową i wyczerpującą odpowiedź dotyczącą moich pytań. Z góry dziękuję za porady. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

na podstawie różnych badań można podejrzewać choroby nowotworowe, jednakże nie rozpoznaje się ich bazując na ocenie wyników samych badań krwi. Temat jest tak naprawdę dość szeroki – niektóre choroby nowotworowe, takie jak np. białaczki, mogą być podejrzewane właśnie w związku z wystąpieniem u pacjenta różnorodnych, typowych dla nich, odchyleń w morfologii krwi.

Możliwe jest oznaczanie we krwi różnorodnych markerów nowotworowych, czyli substancji, których wzrost stężenia we krwi może sugerować istnienie u pacjenta choroby nowotworowej. Warto jednak zaznaczyć, że rutynowe badanie takich markerów – bez istnienia wskazań do ich oznaczenia – raczej nie jest zalecane.

Szczególnie przyglądać się swojemu zdrowiu powinni pacjenci, w których rodzinach występowały choroby nowotworowe. W przypadku kobiet znaczenie ma przede wszystkim obciążenie rodzinne nowotworami piersi, narządów kobiecych oraz płuc. Jeżeli w rodzinie pacjentki występowały jakieś nowotwory (szczególnie, kiedy do zachorowań na nie dochodziło w młodym wieku), to wtedy wskazane już może być oznaczenie markerów nowotworowych czy też wykonanie jakichś innych badań, które mogą służyć wykryciu danego ewentualnego nowotworu. O tym jednak, jakie mogłyby to być badania, mówić można w kontekście konkretnego nowotworu. Jeżeli ma Pani jakieś obawy co do tego, że ma Pani zwiększone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, to najkorzystniej byłoby, gdyby porozmawiała Pani o nich ze swoim lekarzem rodzinnym.